Mezinárodní setkání dětí 2016

Koncem října uspořádala TŠ Bonifác Mezinárodní setkání dětí. Naše pozvání do Rtyně přijalo 25 dětí z naší partnerské polské Základní školy v Rogách. Pro všechny účastníky z této školy i Bonifáce jsme připravili pestrý program plný tancování, tvoření, výletování a zábavy. První aktivita byla inspirována podzimem a blížícím se halloweenem. Navštívili jsme úpický Senior dům Beránek, kde jsme s babičkami a dědečky tohoto zařízení vydlabávali dýně a vyráběli růže z listí. Vznikla krásná atmosféra společného tvoření dětí a seniorů. Výtvory nyní zdobí dům a terasu Beránku a jsou připomínkou tohoto povedeného podzimního odpoledne. Plno smíchu bylo slyšet také v Bonihausu při podvečerních hrách, soutěží a promítání animovaných pohádek na dobrou noc.

Další den byl na programu celodenní výlet za poznáním historie našeho kraje. Po vydatné snídani nás odvezl autobus do nedaleké vesničky v Jestřebích horách, Jívky. Nikdo z dětí netušil, co je zde vlastně čeká, proto bylo veliké překvapení, když se dozvěděly, že budou "fárat do dolů". V nezbytných helmách a pláštích jsme si připadali tak trochu jako strašáci, ale pan průvodce svým naprosto kouzelným a zajímavým výkladem získal okamžitě pozornost nás všech. Posledním bodem prohlídky štol bylo zdolání 11 metrového převýšení a výstup na povrch po žebřících. To děti velmi zaujalo, s něčím podobným se ještě nikdo z nich prý nesetkal!

A další překvapení následovalo. V penzionu v Radvanicích na naši výpravu čekal pan majitel s mísou plnou těsta. Každý dostal kus těsta a sám si vyválel a připravil dle vlastní chuti a fantazie vlastní pizzu. Nadšení a chuť dětí do tvoření byla obrovská, obzvlášť když jim odměnou byla vlastnoručně vyrobená pizza. Abychom tento výborný oběd dobře strávili, následovala procházka Rtyní a už jsme všichni spěchali do Makusu. Zde byl připraven program plný her a vystoupení souborů Bonifáce a nechyběla ani taneční a pěvecká čísla polských dětí. Jako bonus na konec byl přítomen DJ a diskotéka.

Měli jsme velkou radost, že děti rychle překonaly stud a začaly spolu komunikovat i v anglickém jazyce. Setkání se vydařilo a účastníci si ho velmi užili! Závěrem chceme poděkovat všem vedoucím za přípravu a realizaci tohoto projektu, Městu Rtyně v P. za propůjčení Makusu a vedoucímu kultury panu Šikýři za spolupráci.