Dušičkový festival 2014

Krásný kulturní zážitek poskytli hudební hosté návštěvníkům rtyňského „Dušičkového festivalu“. Tradiční podzimní akce pořádaná „TŠ Bonifác“ proběhla v sobotu 1. listopadu 2014 ve sportovní hale Orlovna ve Rtyni v Podkrkonoší.

Podzimní jímavou atmosféru v hale navodil svými charakteristickými melancholickými, hloubavými a poetickými skladbami Pavel Lohonka Žalman & spol., jedna z nejvýraznějších postav českého folku. Diváky nadchl svým pěveckým talentem mladý zpěvák Jan Smigmator  v doprovodu Mladého týnišťského big bandu. Smigmatora i big band spojuje především hudební láska ke swingu a jazzu. V jejich podání tak zazněl bohatý repertoár, písně zlaté swingové éry, jazzové standardy a světové evergreeny.

Nadšený potlesk sklidil také Big band ZŠ a ZUŠ Rtyně v P.. Mladí muzikanti své hudební nadání a nadšení rozvíjí již 3. rokem a hraje jim to opravdu skvěle.  Stejně jako Dechovému orchestru mladých ZUŠ Hronov a ZUŠ Červený Kostelec, který divákům zahrál jak klasickou dechovku, tak filmové a muzikálové melodie. Třešničkou na dortu jeho koncertu bylo vystoupení třech mažoretkových souborů Taneční školy Bonifác. V závěru festivalu se představila rtyňská skupina mladých muzikantů Catska band zabývající se svěží hudbou především ve stylu ska a funky.  Koncerty big bandů a kapel zpestřilo vystoupení vokálního souboru Little Wings ze ZUŠ Žacléř, který si našel zálibu ve zpěvu známých moderních a popových hitů.

Festival se vydařil, návštěvníci odcházeli nadšeni a s očekávaním, které hudební osobnosti zavítají do Rtyně příště.